Profisol

Produktnyheter - 2019.03.22

Ny produkt: ISOVER CLIMCOVER Slab Alu2

Nu tillhandahåller vi ISOVER CLIMCOVER Slab Alu2 som används till värme- och kondensisolering av tankar, behållare, ventila- tionskanaler, pannor etc. Produkten klarar varma installationer upp till 250 °C, samt isolering av kalla installationer 0 °C till +10 °C.

 

Produkten är lämplig att används när speciella krav ställs på tryckhållfasthet, styvhet och robusthet.

Egenskaper:

  • Utmärkt värmeisolering 

  • Lätt att skära och arbeta med 

  • Låg vikt 

  • Återvunna råvaror 

  • Obrännbar glasull

 

För mer information kontakta din säljare.

 

Kontakta din säljare

Försäljningschef - Örebro (HK), Malmö

Jonas Eklund

040 - 626 50 14

jonas.eklund@profisol.se

Säljare - Malmö

Jimmy Hörlin

040 - 626 50 13

jimmy.horlin@profisol.se

Säljare - Göteborg

Magnus Söderqvist Wall

031 - 757 75 93

magnus.wall@profisol.se

Säljare - Göteborg

Christian Holm

031 - 757 75 97

christian.holm@profisol.se

Säljare - Årsta

Micael Forslund

08 - 544 737 44

micael.forslund@profisol.se

Säljare - Solna

Pierre Von Sicard

08 - 544 737 25

pierre.von.sicard@profisol.se

Key account manager - Årsta

Jimmy Andersson

08 - 544 737 43

jimmy.andersson@profisol.se